Engel Nedir Bilmeyen Haritacılar

Engel Nedir Bilmeyen Haritacılar
Nedir ?
03:55, 09 Kasım 2020
231
0
Haritacılık bir çok insanın bir çok yanlış yönüyle bildiği "Kadastro" denilince "Şimdi anladım" diyeceği bir Mühendislik dalıdır..
Pek çok insan tarafından bilinmeyen, söylendiğinde iste pek önemsenmeyen bu mühendislik alanı aslında çok eski bir tarihe geçmişe sahip olmasıyla birlikte diğer mühendislik dallarıyla ilişkisi bakımından oldukça zengin ve vazgeçilmez bir konuma sahiptir.

Haritacı Ne Yapmaz?

Alet başında Fotoğraf çekmez veya İnsanları dikizlemez..

Görselde gördüğünüz kişi aslında fotoğraf felan çekmiyor. Bu adam muhtemelen bir Alet Operatorü, Topoğraf veya bir mühendis. Görevi ise şuanda karmaşık ve önemli bir iş ile meşgul.
Yine aynı şekilde özellikle bir şehir merkezinde yanından geçen insanların merakla baktıkları, kimisinin ise yanlış anlayabileceği gibi Haritacı aslında o alet başında insanları dikizlemez, muhtemelen ya bir ölçü yapar, veya bir tasarımı zemine uygular..
 

Haritacı Ölçer..


Haritacılar yeryüzünü ölçmek, analiz etmek,bunların üzerine var olan bir bilgiyi  entegre etmek, uydulardan konum bilgisi almak, elinizdeki navigasyon cihazlarınızı tasarlamak gibi işlerle meşguldür.

Haritacı Farklı İsimlerle Anılabilir..

Farklı Farklı İsimlerle anılabilen bu meslek dalı; Harita Mühendisi, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi, Geomatik Mühendisi, Harita ve Kadastro Mühendisi, Şehir Plancısı, İmar Mühendisi, Kafastro Mühendisi, Topoğraf, Alet Operatörü gibi birçok adla anılır. Ancak en yaygını olanı Harita Mühendisliğidir.
 
Tapu ve Kadastro Alanı İle Sınırları Belirler..

Yıllardır bir çok medya yayınında insanların toprak üzerinde sınır kavgalarına tanık olmuşluğumuz olmuştur. İşte bu sınırların belirlenmesi ile ilgili alanı olan Tapu ve Kadastro alanıyla, Tapudaki Haritacıların işini çok hassas yapması gerektiğini söylememize gerek yoktur. Evet Tapu ve Kadastro işlerini Haritacılar yürütür ve insanları bu tür anlaşmazlıklardan kurtarır. Bir arsayı veya tarlayı ölçüp sınırılarını belirleyen insanlardır Haritacılar..
 

Haritacı Olmadan Bir Proje & Şantiye Başlamaz..

Bir projenin çizilmesi veya Çizilmiş bir projenin başlaması için tabiki de Haritacı olmazsa olmaz... 500-600 metrekarelik bir arsayı yalan yanlış bir metreyle tabiki ölçülmesi doğru olmaz. İşte bu noktada yine haritacılara ihtiyaç hasıl olur..
 

Şehrin Yönetiminde Altlık Hazırlarlar..


Bir şehir düşünün binlerce sokağa ve caddeye sahip, Alt yapı, üst yapı, yollar, kaldırımlar bütün bu verilerin toplanması ve bir bilgi sistemi haline getirilmesi yine Haritacıların yaptığı işler arasındadır.. Her hangi bir sokak üzerinde yapılan bir alt yapı çalışması sırasında Bir doğalgaz boru hattına veya su hattına bir zarar verilmesini istemeyiz değilmi? İşte bu noktada daha önce toplanmış ve bir bilgi sistemi haline getirilmiş bu verilerin zeminde tespiti konusunda yine Haritacılara ihtiyaç vardır..
 
Haritacıların Hata Yapma Şansları Yoktur..
Haritacı
1000 metrelik bir karayolu tüneli projesinde 1 metrenin 0,5 cm hatayla ölçüldüğünü varsayarsak... 1 kilometre de  5 metre hatayla tüneli yolun 5 metre sağına veya soluna açmış oluruz ki bu pek hoş olmaz değil mi ?
 

Haritacılar Teknolojiyi Sonuna kadar Kullanırlar..

Haritacı Teknoloji İlişkisi
Bütün bu görevlerinin yanısıra haritacılar yazılımcı olarakda iyi işler çıkarabilirler. Kullandığımız navigasyon cihazları akıllı telefonlardaki mobil harita uygulamaları buna örnektir.
 

Haritacılar Rota Belirlerler..

Haritacılar Rota ÇizerlerGemi ve uçaklardaki Haritacı meslektaşlarımızıda unutmamak gerek.. Yolculuk Rotasız olmaz değil mi? Çünkü dünya düz değil yuvarlak... Bu hesaplar ve geometriler küresel düzlemde yapılır.

Haritacılık ve Savunma İlişkisi..

Haritacılık ve Savunma
Son olarak Haritacılık askerlik mesleğinde inanılmaz önemli bir yer alır. İlk haritalarda ilk uydu görüntüleri, GPS sistemleride askeri amaçla geliştirilmiştir. Ayrıca Hava, deniz ve Kara gibi "Harita Genel Komutanlığı" adında bir komutanlık olması işin ciddiyetini okurlarımıza aktarmış olsa gerek...
Ctrl
Enter
Bir hata fark ettim
metni seçin ve Ctrl+Enter tuşuna basın
Yorumlar (0)
Bu kategorinin en iyisi
Kimler Harita Mühendisi Olabilir ? Kimler Harita Mühendisi Olabilir ?
Merhaba arkadaşlar, bu makalemizde Mühendislik dalları arasında mesleğe yeni atılacak olan kardeşlerimizin tarafımıza...
09.11.20
2 222
6
Harita Mühendisi Kimdir? Ne Yapar? Harita Mühendisi Kimdir? Ne Yapar?
Harita Mühendisi Kimdir ? Doğal veya Yapay zeminler üzerinde belirli ölçümler yapan ve yapılan ölçümer sonucunda elde...
13.10.20
1 462
0