Kimler Harita Mühendisi Olabilir ?

Kimler Harita Mühendisi Olabilir ?
Nedir ?
06:22, 09 Kasım 2020
2 146
6

Merhaba arkadaşlar, bu makalemizde Mühendislik dalları arasında mesleğe yeni atılacak olan kardeşlerimizin tarafımıza sıkça sordukları özellikle Neden Harita Mühendisi Olmalıyım?, Harita Mühendisliği Nasıl Bir Meslek, Harita Mühendisleri Ne İş Yaparlar gibisinden soruların yanıtlarını yazmaya çalıştık..


Öncelikle Üniversite seçme sınavlarında belli şartları sağlayan her bir birey Harita Mühendis olabilir, Fakat Bu mesleği seçmeden önce bu mesleğin zorlukları nelerdir? Kimler bu meslekte başarılı olabilir biraz bunlara değineceğim. 

Kimler Harita Mühendisliğini seçmeli, Bu Mesleğin Seçimi Konusunda Bazı Nedenler

Harita Mühendisliğini Seçmenin Nedenlerinden bahsetmeden önce Kısaca Harita Mühendisliği Nedir?, Harita Mühendisleri Ne İş Yaparlar Konusuna değinmek istiyorum. Konunun ilerleyen bölümlerinde mühendislik hakkında kafanızdaki soruların yanıtlarını bulmuş olmanızı umuyorum.

Harita Mühendisliği Nedir?

Ülkemizde Jeodezi ve Fotogrametri, Geomatik, Harita ve Kadastro mühendisliği diye anılan bir Mühendislik bölümdür.
İnşaat Sektörünün tartışmaya kapalı ve en baskın yönü ise, Bitmeyecek bir sektör ve az üniversitede mevcut az mezun veriyor olmasıdır. Bitmeyecek bir sektörün bir parçası olmak ve bu bağlamda meslek seçiminin yapılması önde gelen nedenlerindendir.
Harita Mühendisliğini  çeşitli yorum ve açıklamalarla özetleye biliriz. Jeodezinin, Topoğrafyanın kısacası yer yüzünün bir parçasını yada yer yüzünün tamamını  bir takım yöntemlerle metrik düzeyde ölçülmesi, elde edilen  ( raster veriler,uydu fotoğrafları vb.) mekânsal verilerin  bilgisayar ortamında gerekli bilgi ve beceri ile çözümlenerek  harita ve planlar haline gelmesi yöntemiyle açıklana bilir.

Harita Mühendisleri Ne İş Yaparlar? 
Harita Mühendisleri; Mesleki faaliyetlere altlık oluşturacak yatay ve düşey kontrol ağlarının oluşturulması, yeryüzü hareketlerinin izlenmesi ve mühendislik yapılarının kontrolü için deformasyon ölçmeleri ve değerlendirilmesi, Karayolu, Demiryolu, Köprü, Baraj, Metro, Tünel Projeleri ve Araziye uygulanması, Uydulardan yararlanarak konum belirleme ve Araç takip sistemleri, Navigasyon, Lazer tarama, Uydu görüntüleri ve hava fotoğrafları yardımıyla veri toplama ve işleme, yersel fotoğraflarla restorasyon faaliyetlerine altlık oluşturacak planların çizimi, çeşitli çalışmalara altlık oluşturacak büyük, orta ve küçük ölçekli sayısal (dijital) ve basılı topografik ve tematik haritaların üretimi, mekansal verilere ve haritalara ilişkin çeşitli multimedya, görselleştirme çalışmaları ve internet tabanlı sunumları, mobil cihazlar ve web için harita tasarımı, çeşitli konulara ilişkin mekansal veri tabanlarının ve coğrafi bilgi sistemlerinin oluşturulması, kentsel ve kırsal alan düzenlemeleri ve ilgili hukuki çalışmalar, imar uygulamaları, kadastro çalışmaları, kamulaştırma, taşınmaz (gayrimenkul) değerlemesi, kentsel dönüşüm üzerine faaliyet gösteren resmi ve özel kurumlarda çalışmaktadır.

Bilimsel ve mesleki kavramları bir kenara bırakacak bu mesleği anlatacak olursak, Haritacı Ölçer, Haritacı Proje Oluşturur, Proje altlıklarında görev yapar, Harita Mühendisi 5-10 adım ilerisini düşünür, Harita Mühendisi 3 boyutlu canlandırma yeteneğine sahiptir. Bir kağıt parçasına çizilen en basit bir çizimi dahi 3 boyutlu canlandırabilen kişidir. 

Bilinenin Aksine Haritacı Neler Yapar?

Harita Mühendisliği ya da Harita Teknikerliği denildiğinde akla ilk gelen ölçüm aletleriyle Sahada Ölçü yapan kişi akla gelir. Harita Mesleğinin temelinde bu ölçüm aletleri olsada bir Haritacılık kavramını sadece bu şekilde kısıtlamak yanlış olur. Bunu bazı örnekler ile açıklamak gerekirse,

Harita Mühendisi yapılacak olan bir bina için, Durun bir dakika bu binanın çephesini buraya yapamazsınız, Ön bahçe payı, İmar durumuna aykırıdır diyen kişidir. 
Harita Mühendisi, Yapılması tasarlanan bir oto yol için belirlenen Max Hız'a göre durun bu yolun filanca Kilometresine denk gelen Virajı Emniyetli Viraj kurallarını karşılamıyor diyen kişidir. Ya ya yapılacak olan bir köprü için Bu Köprünün yaklaşım yükseklikleri yolu karşılamıyor diyen kişidir. 
Harita Mühendisi, Her hangi bir taşınmaz varlığın (Arsa, Bina, Daire, Fabrika v.b) değerlendirmesinde, Bahse konu olan taşınmazın Piyasa Değeri şu kadar yapabilir fakat Yasal, Proje değeri bu kadar değer etmez diyebilen kişidir. 


Özetle Harita Mühendisi ya da Harita Teknikeri sadece Ölçüm aletleri ile sahada gün boyu ölçüm yapmaz.

Harita Mühendisi Olmak İçin 6 Neden

  •  İnşaat sektörününe bağlı olması ve İnşaat sektörünün ise Bitmeyecek olan bir sektör olması
  • Her ne kadar bir çok kişi tarafından eğitim süreci sıkıntılı olduğu düşünülse de, basit bir mühendislik dalı olması.(Mesleğini Severek yapanlar için)
  • İş Bulma olasılığının diğer mühendislik dallarına oranan daha yüksek olması.
  • Kendi içerisinde birden fazla dalı kapsaması,
  • Gelişmeye ve Gelişime Açık olması
  • Maaşlarının diğer mesleklere oranla iyi olması

Sonuç Olarak;

Harita Mühendisliği veya Harita Teknikerliği Farketmez Haritacılık Mesleği tek başına saha ağırlıklı çalışmayı da kabullenmez, Ofis ağırlıklı çalışmayı da kabullenmez. Kişinin ticari kabiliyeti vardır. 1 ayda kazandığı ücreti bir başkası 1 yılda kazanamaz bunlar farklı bir durumlardır. Ancak Haritacılık mesleğini yapacak olan kişi, gerek saha, gerekse de ofis ikisini de bir arada çok iyi bir şekilde değerlendirerek mesleğinde başarıya ulaşabilir. Haritacılık mesleğini yapacak olan kişi, projeyi okuyabilmeli, projeyi kafasında canlandırabilmeli, projede ki eksiği görebilmeli, gerekirse insiyatif kullanabilmeli, herşeyden önce teknolojiyi takip edip ayak uydurabilmelidir. Kısacası çekinmemeli ve girişken olmalıdır.
Harita Mühendisliği Bölümü, bana göre oldukça önü açık bir meslektir. Türkiyede Maselef günümüzde hala insanlar meslek tercihini bilinçli seçmek yerine, kulaktan dolma bilgiler veya Sınavlarda kazandıkları puanlara göre yapmaktadır. " Ailemin ısrarı üzerine, Babam bu işi yaptığı için, Birinden Duymuştum, Puanım Filanca Mühendisliğe yetmeyince bende bu bölümü seçmek zorunda kaldım." gibisinden cümleleri mesleki çevremde çok sık işitiyorum.
Üzülerek söylüyorum ki Harita Mühendisliğini, okuduğu üniversitede 3. sınıftan sonra tanıyan bir çok insan ile karşılaşıyorum. Her ne olursa olsun insan kendi sevdiği ve kendini mutlu hissettiği severek yapacağı mesleği seçmelidir. Unutulmamalıdır ki Meslek tercihi bir başkasının isteği, baskısı ile seçilmez.
Çevremde mezun olduktan sonra asgari ücreti kabullenip çalışan mühendisler de var, ben bu işi bu rakamdan aşağısına yapmam diyen yeni mezun arkadaşlarım da var. Tabi bütün bunlar o insanın kendini mesleki konuda yetiştirmesi ve mesleğinin bilinçli olması ile alakalı bir durumdur. Bir çok mesleki arkadaş zaman zaman iş bulamama, ücretlerden şikayetçi olsa da, Haritacılık mesleği kendini yetiştirmiş biri için bulunmaz hint kumaşı niteliğindedir.
Ctrl
Enter
Bir hata fark ettim
metni seçin ve Ctrl+Enter tuşuna basın
Yorumlar (6)
Bu kategorinin en iyisi
Harita Mühendisi Kimdir? Ne Yapar? Harita Mühendisi Kimdir? Ne Yapar?
Harita Mühendisi Kimdir ? Doğal veya Yapay zeminler üzerinde belirli ölçümler yapan ve yapılan ölçümer sonucunda elde...
13.10.20
1 448
0
Harita Mühendisliği Harita Mühendisliği
Harita mühendisliği, yeryüzünün belli bir kısmının veya tamamının başlıca Yöntem ve tekniklerle (uydulardan konum...
13.10.20
403
0