Harita Mühendisliği

Harita Mühendisliği
Nedir ?
00:56, 13 Ekim 2020
422
0

Harita mühendisliği, yeryüzünün belli bir kısmının veya tamamının başlıca Yöntem ve tekniklerle (uydulardan konum belirleme, uydu görüntülerini işleme, Birkaç noktadan referans alınarak. Vs) metrik olarak ölçülmesi, yapılan ölçüler ile sonrasında elde edilen mekânsal verilerin bilgisayarda değerlendirilerek harita ve planlar biçiminde ifade ve tasvir edilmesi; ayrıca bu konuma bağlı her çeşit ölçü, hesaplama, analiz ve görselleştirme, var olan bir proje veya çizimin zemine uyarlanma çalışmalarıyla ilgilenen mühendislik dalıdır.
Harita Mühendislik dalı, güncel teknolojiyi en iyi uygulayan, teknolojik yeniliklere açık olan ve devamlı gelişen mühendislik dallarından birisidir. Harita ve Kadastro Mühendisliği ve Geomatik Mühendisliği, Jeodezi ve Fotogrametri bu meslek alanını tanımlamada kullanılan diğer isimlerdir.
 
Özetle anlatacak olursak, harita mühendislik dalının belli başlı amacı; yaşadığımız yeryüzünü çok daha iyi anlamak, planlamak, uygulamak, düzenlemek, ölçmek, izlemek ve yönetmek için yüksek teknolojiye dayalı çeşitli mekânsal tekniklerin geliştirilmesi ve kullanımı, ülke gereksinimlerine (planlama, mülkiyet, savunma vb.), mühendislik projelerine ve topluma yönelik çeşitli haritaların ve mekânsal verilerin/bilgilerin üretimi, mekana veya araziye ilişkin her çeşit projenin yer yüzündeki (yatay ve düşey) konumunun hassas olarak belirlenmesidir.

Ctrl
Enter
Bir hata fark ettim
metni seçin ve Ctrl+Enter tuşuna basın
Yorumlar (0)
Bu kategorinin en iyisi
Kimler Harita Mühendisi Olabilir ? Kimler Harita Mühendisi Olabilir ?
Merhaba arkadaşlar, bu makalemizde Mühendislik dalları arasında mesleğe yeni atılacak olan kardeşlerimizin tarafımıza...
09.11.20
2 222
6
Harita Mühendisi Kimdir? Ne Yapar? Harita Mühendisi Kimdir? Ne Yapar?
Harita Mühendisi Kimdir ? Doğal veya Yapay zeminler üzerinde belirli ölçümler yapan ve yapılan ölçümer sonucunda elde...
13.10.20
1 462
0